Kedilerde Hipertansiyon

Kedilerde Hipertansiyon

keditansiyon1

  Çoğu kedi günümüzde eskiye göre çok daha uzun süre yaşamaktadır. Buna bağlı olarak geçmişte nadir karşılaştığımız hastalıklarla daha sık karşılaşmaktayız. Hipertansiyon da bu hastalıklardan biridir.
  Kedilerde Hipertansiyon hemen hemen her zaman diğer organ hastalıkları ile ilgilidir. Hypertansiyon ;kronik böbrek hastalıkları, kalp hastalıkları ve hipertroidizm ile ilgili olarak ortaya çıkar ve buna Sekonder (İkincil) Hipertansiyon denir. İnsanlardan farklı olarak stres  kedilerde Hipertansiyona sebep olmaz. Pirimer (Birincil) Hipertansiyon kedilerde çok nadiren gözlenir.


  Görme bozuklukları kedilerde Hipertansiyonun en sık karşılaşılan belirtisidir.Körlük yüksek tansiyona bağlı olarak gözdeki retina katmanının ayrılmasından kaynaklanır. Aşırı miyavlama, huzursuzluk ,ajitasyon, yalanmada azalma ,iştahta değişiklikler,su içmede ve vücut ağırlığıdaki değişiklikler Hipertansiyonun diğer belirtileridir.
  Hipertansif kedi kendini iyi hissetmez, kedi acaipleşebilir , çabuk sinirlenir, çocuklara , hayvanlara ve diğer insanlara karşı agresifleşir. Kedi yaşam rutininden uzaklaşır, gizlenir,daha az sosyaldir.Yeme içme ve tuvalet alışkanlıklarında değişiklikler olur.
  Kronik böbrek yetmezlikleri ve Hipertroidizm kedilerde Hipertansiyonun başlıca sebepleridir.


Böbrek Hastalıkları:  Böbrek yetmezliklerine bağlı olarak gelişen hipertansiyon değişik teorilerle açıklanabilir.
  Bir teoriye göre yaşlanmaya bağlı olarak böbreğin küçüldüğü kan akışının azaldığı ve atar  damarlara geri dönen kanın kan basıncını arttırdığı düşünülmektedir.Yapılan bir çalışmada kronik böbrek yetmezliği olan yaşlı kadilerin %60’ ı Hipertansif bulunmuştur.


Hipertroidizm: Tiroid bezi boyun bölgesinde bulunur ve metebolizmanın düzenlenmesinde önemli bir rolü vardır. Hipertroidizm tiroid hormonunun normal seviyesinin üstünde salgılanmasıdır. Hastalık yaşlı kedilerde sıkça görülür ve tiroid bezi büyür. Metabolizma  aşırı salgılanan tiroid hormonuna  bağlı olarak normalin üstünde hızlanır. Bundan en çok kalp etkilenir.Kalp daha hızlı ve güçlü çalışmaya başlar.Kalp kası kalınlaşır ve kalp büyür. Kalbin aşırı kan pompalaması da Hipertansiyona sebep olur. Hipertiroidli kedilerin % 25 ‘inde Hipertansiyon bulunmuştur.

keditansiyon2
 

Kedilerde Tansiyon ölçmek insanlardan çok daha zordur. Atar damarları çok incedir ve üzerinde tüyler vardır. Biz bu amaçla sofistike bir cihaz olan Doppler kan akım monitöründen(Parks Ultrasonic Doppler Flow Detector 811-B )faydalanıyoruz.  
keditansiyon3 keditansiyon4

             

  Sakin ve sessiz bir ortamda kedinin arka bacağının arka yüzü ,ön bacağın iç yüzeyi veya kuyruk altı tüyleri traşlanır. Kedi mümkün molduğunca  sakinleştirildikten sonra  bu bölgelerden birinden tansiyon ölçülür. Ölçüm en az 3 defa tekrarlanır ve ölçümlerin ortalaması alınır. Sistolik kan basıncı 170- 180 mmHg ‘nın üzerinde olan kediler Hipertansif olarak değerlendirilir.
  Kedilerde Hipertansiyonun tedavisi amacıyla hastanın durumuna göre ACE inhibitörleri, β adrenerjik blokörler,kalsiyum kanal blokörleri gibi değişik birçok ilaçtan faydalanıyoruz.İnsanlarda kullanılan birçok ilaç kedilerde kullanılamamaktadır. Bu konuda bilimsel araştırmalar yetersizdir ve hala yapılmaktadır.
  Tedavide esas olan Hipertansiyona sebep olan etkeni bulup bunu tedavi etmek veya kontrol altına almaktır. Kedinin Kalp, böbrek veya tiroid hastalığı varsa bunlar agresif olarak tedavi edilir. Hipertoidizm tedavi edilebilir ama kalp hastalıkları veya kronik böbrek yetmezliklerinde tam bir tedavi yoktur. Bununla birlikte bu hastalıklar kontrol altına alınabilir ise bir çok kedi mükemmel bir hayat konforu ile yıllarca yaşayabilir. Eğer hipertansiyona bağlı körlük tesbit edilmiş ise görmenin yeniden sağlanması için kan basıncının çok hızlı düşürülmesi gereklidir.Retinal ayrılmadan 2 gün sonra yapılacak tedavi tekrar görmeyi sağlamaz

keditansiyon5
                               
 
     Aziz Azizoğlu      
  Uz. Veteriner Hekim