Kedi Aids'i (FIV)

Kedi Aids'i (FIV)

cat2

cat1FELINE IMMUNODEFICIENCY VIRUS (KEDİ AİDS’İ) 

cat3


  İnsanların AİDS hastalığına benzer bir hastalıktır. Evcil kedilerde ve Çitalarda görülür. Hastalık etkeni virüs bağışıklık sistemine hücum ederek bağışıklık sistemini çökertir. Hastanın enfeksiyon hastalıklarına karşı hassasiyetini arttırır ve normal bir kedide hastalık yaratmayan mikroorganizmalar, hastalık yapıcı olurlar. Hastalığın kesin bir tedavisi yoktur ve öldürücü olabilir. Son yıllarda Hastalığa karşı bir aşı üretilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır.


  FIV birincil olarak derin ısırık yaralarıyla bulaşır. Çiftleşme ile bulaşma tartışmalıdır. Yine hasta anneler virüsü yavrularına aktarabilirler. Hasta kedinin kan ve kan ürünlerinin nakli ile de hastalık bulaşır. FIV SADECE KEDİLERE AİT BİR
HASTALIKTIR İNSANLARA BULAŞMAZ

cat4                                      

HASTALIK BELİRTİLERİ:
I. Evre: Hastalık etkeni  vücuda girdikten sonra önce en yakın sonra bütün lenf bezlerine yayılır.Bu devrede genellikle hastalık belirtisi yoktur ve bu evre günler, aylar ve hatta yıllar sürebilir. Bu dönemde bağışıklık hücrelerinde azalma vardır(CD4 veya Yardımcı T hücreleri)  CD4 seviyesindeki azalma kedinin hastalık riskini arttırır. I. Dönemde çoğu kedide hastalık etkenleri ile savaşacak kadar yeterli düzeyde CD4 vardır.  Bazı kedilerde kan hücrelerinde azalma görülebilir.
II. Evre: Bu dönem belirtisiz geçen ve yıllar sürebilen bir evredir.
III. Evre: Bu dönemde kedinin bağışıklık sistemi belirgin bir şekilde baskılanmıştır. Hasta kedi normalde hastalık yapmayan virüs bakteri ve protozoonlara karşı hassaslaşmıştır.Bunlar fırsatçı enfeksiyonlardır kronikleşirler, tekrarlarlar ve zaman içinde kötüleşirler.
Fırsatçı mikroorganizmalar genellikle deride ve mide barsak sisteminde problemlere sebep olurlar. En çok gözlenen belirtiler azalmış deri ve tüy kondisyonu , inen çıkan ateş ve iştah kaybıdır. Görülebilen diğer belirtiler :
Dermatolojik: Kronik apseler, kronik ağız ve dişeti iltihapları,periodontit .
Mide barsak sistemi: Kronik ishal,kilo kaybı
Bağışıklık Sistemi: Anemi (kansızlık) , lökositlerde(kanın beyaz hücreleri) azalma, lenf yumrularında küçülme yada büyüme, lenf dokusunun kanseri.
Sinir Sistemi: Psikolojik değişiklikler, yüzde seğirme,sinir ucu iltihabı,kasılmalar
Göz: kojuktivit, keratit , göz tansiyonunda artma
Solunum sistemi: Kronik burun iltihabı..

TEŞHİS:
  Hastalığın teşhisi amacıyla ; FIV ‘e karşı gelişmiş antikorlar ELİSA testi ile tesbit edilir. Bir damla kanla yapılan ve 15 dakikada sonuç veren testler oldukça güvenilirdir.Yavru kediler anneleri hasta ise yaklaşık 6-8 aya kadar annelerinden aldıkları antikorları taşırlar ve test bu yaşlarda pozitif sonuç verse bile kedinin hasta olduğu anlamına gelmez. Pozitif bulunan yavru kedilerde test 10-12. Aylarda tekrarlanmalıdır.
  Negatif test sonucu kedinin hastalık etkeni taşımadığının kesin ifadesidir. Hastalık vücuda girdikten yaklaşık 8-12 hafta sonra antikorlar gelişir şüpheli durumlarda test tekrarlanmalı veya bu sürenin geçmesi beklenmelidir.

cat5
 

  Hasta kedilerin yaşam süreleri çok değişkendir. Hastaların % 50 ‘ si  belirti göstermeden yıllarca yaşayabilirler.Hasta kedilerin yaklaşık % 20 ‘si teşhisten sonra 2 sene yaşayabilirler.III. döneme geçmiş kediler genelde 1 yıl kadar yaşayabilirler.
  Hastalığın kesin tedavisi yoktur. Hastaların çoğu ikincil enfeksiyonlardan dolayı ölür. Yapılacak en iyi şey hasta kediyi ikincil enfeksiyonlardan korumaktır. Bu amaçla hastanın diğer kedilerle teması kesilir, ev içinde yaşaması sağlanır ve diğer viral, paraziter hastalıklara karşı aşı ve ilaçlamaları düzenli olarak uygulanır.
  Tedavi amacıyla Gelişmiş olan mikrobik hastalıklara karşı uygun ilaçlar uygulanır. Fakat hastalık ilerledikçe bu enfeksiyonlarla savaşmak da zorlaşır. Çoğu antiviral ajan FIV ‘e karşı etkin değildir. Bağışıklık sistemini module eden İnterferon gibi ilaçlar hastalık belirtilerini azaltır…


Korunma:
•    Kedinizin sokağa çıkmasını engelleyin
•    Kedinizi kısırlaştırın
•    Eğer kediniz sokağa çıkıyorsa ve ELİSA testi negatif bulunursa FIV aşısını yaptırınız.

cat6 cat7