Köpek ve Kedilerde Glokom

Köpek ve Kedilerde Glokom

 

glo1 

  Glokom kedi ve köpeklerde sıklıkla  karşılaşılan ,  göz iç basıncının artması ile karakterize bir hastalıktır.  Göz içi sıvısı, gözün ön kamarasında bulunan şeffaf bir sıvıdır. Bu sıvı gözün şeklinin korunmasını sağlar ve göz içi organların ihtiyaçlarını götürüp  , göz içini artıklardan temizler. Bu sıvının drenajında bir problem olduğunda gözün ön kamarasında sıvı fazlaca birikir ve göz iç basıncı yükselir. Glokom  genetik olarak yatkın bazı köpeklerde sebepsiz olarak ortaya çıkabilir veya lens luksasyonu, göz  travmaları , göz içi yangıları , göz içi tümörlerin varlığında da ortaya çıkabilir.


  Şu çok iyi anlaşılmalıdır ki ;  aşırı artmış göz iç basıncı çok kısa sürede (24-72 saat) içerisinde retinada ve göz sinirinde kalıcı hasarlara ve geri dönüşümsüz körlüğe neden olabilir. Bundan dolayı glokom acil müdahale edilmesi ve tedavi edilmesi  gereken hastalıklardan biridir.


  Köpeklerde glokom iki ana gruba ayrılır. Birincil (Primer) glokom ve ikincil (Seconder) glokom. Dar açılı glokom da denen pirimer   glokomda  göz içi sıvının drene edildiği açı anormaldir , sıvılar göze geri döner ve iç basıncı arttırır. Pirimer glokomu daha çok hastalığa genetik olarak yatkın köpek ırklarında görüyoruz. Sekonder glokom ise gözün yangılanması( Travma, göz içi enfeksiyonlar, tümörler v.b) ile oluşur.

 Göz İç Basıncı Artınca Ne Olur?

  Normalden yüksek göz iç basıncı göz içi organların hepsini etkiler . Bu nedenle değişik belirtiler görülebilir. Erken glokomlu hastalarda başlangıçta sadece gözde kızarıklık görülür. Daha ileri seviyelerde ; korneada mavi – beyaz bulanıklaşma ve etkilenen gözde körlük şekillenebilir.Yüksek göz içi basıncından en çok etkilenen organlar ; retina ve göz siniridir. Diğer göz hala görüyor ise görme kaybı fark edilmeyebilir. Gözde çok yoğun bir ağrı vardır. Hasta huzursuzdur ,  yemede ,içmede azalma olur. Bazı hastalar daha çok uyurlar. Klasik glokom belirtileri olan gözde aşırı şişme ve büyüme , lensin düşmesi, korneanın beyaz bulanık bir hal alması gibi belirtiler görüldüğünde genellikle görme geri dönüşümsüz olarak yitirilmiştir.

 


 

Hangi Irklar Glokoma Yatkındır?

glo2
KRONİK GLOKOM
  Primer glokom genellikle yatkın olan ırklarda 3-7 yaşlar arasında görülür, fakat her yaşta görülebilir. Hastalık en çok Cocker Spaniel, Poodle, Beagle, Chow chow, Bassed Hound, Dalmaçyalı ve birçok Terrier ırkında, özellikle Jack Russel terrierlerde  görülür.
                                                            
Glokom nasıl teşhis edilir:
  Glakom göz içi basıncının  ölçülmesi ve gözün oftalmoskopla muayenesi ve gonioskopi yapılması ile teşhis edilebilir.Kedi ve köpeklerde normal göz iç basıncı 12 ile 25 mmHg olmalıdır. Biz kliniğimizde Tono-pen Vet denilen veteriner tonometri cihazı ile ölçümlerimizi yapıyoruz.

 
glo3Tedavi:
Glokom tedavisinin hedefi göz içi basıncını normal sınırlara geri döndürmek ve yapıcı sebebi ortadan kaldırarak  göz iç basıncının normal sınırlarda kalmasını sağlamaktır. Tedavi amacıyla medikal ve cerrahi bir çok yöntem uygulanabilir. Bazı hastalarda göz iç basıncını düşüren ilaçlara hayat boyu devam edilebilir.