GDV (Gastric Dilatation Volvulus) Nedir ?

GDV (Gastric Dilatation Volvulus) Nedir ?

 

iri1
 

Gastric Dilatation-Volvulus (GDV),  midenin kendi etrafında dönmesi olarak ifade edilebilir. Özellikle iri ırk köpeklerde görülen, öldürücü olabilen, acil  müdahaleyi gerektiren  tıbbi bir durumdur. Bu çok tehlikeli durum mide çok miktarda gaz ve/veya yemekle doluyken midenin kendi etrafında dönmesi ile şekillenir. Mide döndükten sonra midenin yemek borusu veya barsaklarla olan bağlantıları dönerek boğulur ve mideden gaz , gıda çıkışı şekillenemez. Midede oluşan gaza bağlı olarak mide çok genişler. Dönme sırasında boğulan kan damarlarında pıhtılar oluşur ve bu damarlar besledikleri mide dalak gibi organlara kan taşıyamazlar. Midede oluşan aşırı genişleme ve dolaşım eksikliğine bağlı olarak çok kısa sürede mide dokusunda nekroz (doku ölümü) şekillenir ve mide yırtılabilir. Midedeki aşırı genişleme aynı zamanda kalp ve akciğerleri de ciddi şekilde  etkiler. Anormal solunum ve kalpte ritim bozukluğu gözlenir. Bir çok hasta GDV belirtileri görüldükten kısa sürede şoka girer bu dönemde tıbbi müdahale gerçekleştirilmez ise hasta saatler içinde (Bazen daha kısa sürede)  hayatını kaybedebilir. GDV de en çok görülen belirtiler aşağıdaki gibidir:

 • Aniden şişen karın
 • Devamlı öğürtü kusmaya çalışma. Öğürmeler yoğundur ama kusma gerçekleşmez çıkan bir içerik yoktur.
 • Çok belirgin, çok hızlı gelişen  düşkünlük genel, durum bozukluğu
 • Yoğun salya akıntısı
 • Güç soluk alış veriş
 • Rahatsızlık huzursuzluk

  Köpeğinizde Yukarıdaki belirtirlin bazılarını veya tümünü görüyorsanız köpeğinizin 24 saat bu tarzda hastalığa müdahale edebilecek donanıma sahip acil veteriner bakımına ihtiyacı vardır. Bazı köpeklerde Mide tam olarak dönmeden de midenin aşırı gazla şişmesi  genişlemesi görülebilir  bu durumda da köpeğinizin veteriner bakımına ihtiyacı vardır.Hastalığı ne kadar erken fark ederseniz köpeğinizin hastalığı atlatma şansı da o kadar artar.

GDV ‘ye  Ne sebep Olur:
Bu konuda yapılmış bir çok araştırma vardır. Fakat hala araştırmacılar tam olarak sebebi bulamamışlardır. Buna rağmen araştırmacılar GDV oluşma ihtimalini arttıran sebepleri aşağıdakiler olarak bildirmektedirler.

 • Köpeğin iri ırk olması
 • Köpeğin büyük ve derin bir göğse sahip olması (Danua, Dobermann, Saintbernard,Weimariner..)
 • Yemeklerin çiğnemeden çok hızlı yenmesi
 • Büyük bir yemekten sonra yapılan yoğun egzersiz
 • Günde bir defa besleme
 • Stres
 • Genetik yatkınlık


Kliniğimizde GDV ye Nasıl Müdeahale Ediyoruz:
  GDV şüphesi ile kliniğimize getirilen köpeğin hemen röntgenleri çekilerek teşhis kesinleştirilir. Acil olarak hastanın damar yolu açılarak kan alınır ve şokla savaşmak amacıyla damar içi sıvılar verilmeye başlanır. Hastanın durumuna göre dekompresyon amacıyla mideye dışarıdan bir iğne yardımıyla girilerek gaz uzaklaştırılır böylece hastanın diğer tetkiklerini yapabilmek için zaman kazanılmış olunur. Hastanın kan tahlilleri yapılır (Hemogram, Biyokimyasal panel, elektrolitler, kan gazları) ve EKG’ si  çekilir . Oluşmuş olabilecek kalp ritim bozukluğuna karşı ilaç uygulamaları yapılarak kalp stabilize edilir. Hastaya ihtiyacı varsa bir taraftan oksijen verilir. Bazı vakalarda Mideye bir tüp ile ulaşılarak mide boşaltılmaya çalışılır bu gerçekleşemiyorsa, hasta stabilize edilir edilmez, anesteziye hazır olduğu anda  ameliyata alınır. Geç kalınmış durumlarda bu işlem hiç denenmez hasta hazır olduğunda hemen ameliyat gerçekleştirilir. Size yukarıda anlattığımız işlemler yaklaşık 20 – 30 dakika içinde yapılmış olur.
  Operasyonda mide ve çevre dokular gözlenir bazı durumlarda midenin bir kısmı veya dalak alınabilir. Midenin yoğun şekilde yıkımlandığı durumlarda maalesef hastayı kurtarmak mümkün değildir. Mide düzeltilip boşaltıldıktan ,çevre dokular temizlendikten sonra mide karın duvarına dikilerek (Gastropexy) midenin tekrar dönmesinin önü alınır.
  Operasyondan sonraki ilk 48 saat ve hatta ilk 5 gün riskli dönemdir. Hasta tam iyileşene kadar sıkı takip edilir. Her şey yoluna girdikten sonra taburcu edilir…
 
Köpeklerimizi GDV’ den nasıl koruruz:
Köpeğimizi GDV den korumanın en garanti yolu, problem daha gelişmeden koruyucu Gastropexi operasyonu yaptırmaktır. Bu operasyonda mide duvarı karın duvarına tutturularak midenin dönmesi engellenmiş olur. Biz özellikle kısırlaştırma gibi rutin operasyon geçirecek probleme yatkınlığı olan ırk köpeklerde aynı zamanda  bu operasyonun da yapılmasını tavsiye ediyoruz. Bu operasyon karına açılacak küçük birkaç delikle,Laparaskopik olarak yapılmaya başlanmıştır. Bu ,şu an itibariyle imkanlarımız içinde değildir ,ama yakın zamanda bunu da gerçekleştirmek için çalışıyoruz.


Diğer koruma yöntemleri:

 • Köpeğimizi Günde 2 veya daha fazla öğünle besleme
 • Köpeğimizin yavaş yemesini sağlamak
 • Yemekten hemen sonra ağır egzersizlerden kaçınmak
 • Köpeğinizin yemek su kaplarını öne eğilmesini engelleyecek şekilde kafa hizasına yakına kadar yüksekte bir yere koymak …